Betina Baden har trukket sig som kandidat for Enhedslisten

Enhedslisten Stevns afleverede tirsdag sin kandidatliste til valgbestyrelsen. Betina Baden har trukket sig af arbejdsmæssige årsager.
Der er nogle få ændringer i forhold til beslutningen fra opstillingsmødet i foråret.
For det første har Betina Baden i en mail fra den 12 september valgt at trække sig af arbejdsmæssige årsager.
For det andet er Lene Gorm Pedersen ny kandidat på listen.
For det tredje har Sejer Folke anmodet bestyrelsen om at flytte fra plads nr. 2 til plads nr. 3, både for at sikre en ordentlig kønssammensætning, og for at kunne have tid til arbejdet som kontaktperson.
Betina Baden udtaler i denne forbindelse:
– Der er efter sommerferien kommet så meget gang i min virksomhed, at jeg har været nødt til at prioritere. Af den grund vælger jeg at trække mig som kandidat til KV17 samt som bestyrelsesmedlem af Enhedslisten Stevns.
Det har været en fantastisk oplevelse at arbejde så intenst for Enhedslisten Stevns, gennem de sidste 2 år. Derfor er det med sorg i hjertet, at jeg trækker mig, men det giver samtidig plads til mere aktive kræfter, afslutter Betina Baden.
Alle kandidater ser frem til de sidste 2 måneders intense valgkamp.
Listen består af følgende
- Jan Jespersen
- Gitte Christensen
- Sejer Folke
- Lene Vestergård
- Lars Aage Pedersen
- Peter Christensen
- Jonna Faurskov
- Willy Karlslund
- Lene Gorm Pedersen
Kommentarer