Borgmesterens dobbeltrolle i søgelyset

Hårlev: Journalisternes fagblad retter søgelyset mod Stevns og borgmester Poul Arne Nielsen (V), fordi han sidder med magtfyldte roller både politisk og som bestyrelsesformand for en del af de lokale medier i kommunen.
Det er fagbladet Journalisten, der har kigget nærmere på sammenblandingen af politisk magt og mediemagt i en artikel i seneste nummer af bladet, som udkommer i morgen.
Bladet kigger nærmere på de bestyrelser, der bestemmer i den danske mediebranche og er her faldet over Stevns Kommune.
“Syd for Køge er der en sammenblanding mellem medier og politisk magt, man sjældent finder i Danmark. Poul Arne Nielsen er både borgmester i Stevns for Venstre og han er bestyrelsesformand for Sjællandske Medier. Det er bemærkelsesværdigt, fordi Sjællandske Medier ejer den trykte presse, der beskæftiger sig med det politiske liv i Stevns, Dagbladet Køge og ugeavisen Stevnsbladet”, skriver Journalisten.
I artiklen fremgår det, at nogle af kommunalbestyrelsens medlemmer har oplevet, at denne sammenblanding har givet borgmesteren en fordel i pressedækningen.
Ingen konkrete eksempler
»Der var specielt en episode i sidste valgperiode, hvor jeg mener, at man kunne stille spørgsmålstegn ved objektiviteten, men helt generelt mener jeg ikke, at det er et problem,« siger viceborgmester Steen S. Hansen fra Socialdemokraterne i Stevns Kommune til fagbladet Journalisten. Han ønsker ikke at fortælle nærmere om episoden.
Begge politikere understreger, at de i denne valgperiode ikke har lagt mærke til, at pressen skulle favorisere den ene fløj mere end den anden. Det hører med til historien både Socialdemokraterne og SF konstituerede sig med Venstre ved sidste valg.
Borgmester Poul Arne Nielsen afviser i Journalistens artikel, at han skulle have en fordel i den lokale presse på grund af sin post som bestyrelsesformand:
»Tværtimod kan jeg komme med ligeså mange eksempler på det modsatte. Før sidste konstituering var der mere blokpolitik, og det kan være derfor, mine samarbejdskollegaer i kommunalbestyrelsen har oplevet det anderledes,« siger Poul Arne Nielsen til Journalisten.
Læs hele artiklen i Journalisten her.
Kommentarer