Bredt budgetforlig – uden borgmesteren

Et bredt flertal bestående af seks partier og en løsgænger har indgået et budget forlig udenom borgmester Mogens Haugaard Nielsen.
Fronterne er nu om muligt trukket endnu skarpere op blandt de lokale politikere frem mod kommunalvalget om mindre end to måneder.
Syv stevnske politikere præsenterede fredag eftermiddag et bredt budgetforlig, indgået af 17 ud af 19 medlemmer af Stevns Kommunalbestyrelse. Dermed er forliget indgået uden om borgmester Mogens Haugaard Nielsen og hans lokale liste ’Nyt Stevns’.
Borgmesteren meldte afbud
Borgmester Mogens Haugaard Nielsen meldte ifølge Dagbladet afbud få timer før budgetforhandlingerne, på grund af andre opgaver. De øvrige partier gik alligevel i gang med at forhanlde om det nye budget og da borgmesteren flere dage senere meldte sig på banen igen, havde de næsten forhandlet et budgetforlig på plads.
’Udemokratisk’
Borgmester Mogens Haugaard Nielsen tøver ikke med at kalde budgetforhandlingerne for udemokratiske.
– Det er uhørt, at man på den måde holder borgmesteren udenfor, siger borgmester Mogens Haugaard Nielsen til Dagbladet.
Mogens Haugaard Nielsen langer især ud efter den socialdemokratiske borgmesterkandidat Steen S. Hansen. Borgmesteren mener at Steen S. Hansen tager fejl, når han oplyser til Dagbladet Køge, at borgmesteren med kort varsel udeblev fra det første møde om budgetforhandlingerne. Ifølge borgmesteren deltog han i det første møde – men meldte afbud til det andet møde.
– Steen S. Hansen udtaler, at jeg ikke deltog i det første møde. Det er direkte uhæderligt at sige, fordi jeg var til det første møde, hvor jeg fremlagde Nyt Stevns’ budgetforslag. Dagen efter, hvor vi havde møde igen og var blevet indkaldt med meget kort varsel, kunne jeg ikke deltage grundet mine borgmesterforpligtigelser, som jeg også har, siger borgmester Mogens Haugaard Nielsen til TV ØST.
’Nyt Stevns’ fremsendte alligevel alle deres budgetforslag til det andet møde og bad om at få dem implementeret i det samlede budget.
– Til det tredje møde, hvor jeg møder op, bliver jeg simpelthen bedt om at forlade mødet. Sagt på en anden måde; jeg bliver simpelthen smidt ud fra mødet, oplyser borgmesteren, der derefter kaldet forløbet udemokratisk.
– Det er den fordi, vi (partierne red.) blev indkaldt hver for sig, så jeg havde ikke mulighed for at høre, hvad for eksempel Venstre og Borgerlisten sagde. Det har jeg selvfølgelig behov for, når jeg skal være med til at styre et samlet budget på plads, uddyber borgmester Mogens Haugaard Nielsen overfor TV Øst.
Politik er for dem, der er til stede
Ikke underligt har socialdemokraterne en anden opfattelse af hvad der er sket. Ifølge Steen S. Hansen har alle parter selv aftalt møderækken.
– Det er uhørt, at man ikke dukker op til en budgetforhandling, når man selv har accepteret mødet. Jeg skal ikke blande mig i den strategi, som han har valgt. Men han skal ikke beskylde os for at have smidt ham ud, for det har vi ikke, siger Steen S. Hansen til TV Øst og tilføjer:
– Jeg skrev i en mail til Mogens Haugaard Nielsen, at vi fortsatte møderækken med Borgerlisten Stevns og Venstre. Vi havde siddet og forhandlet i fem en halv time, så kan man ikke starte en forhandling op fem en halv time efter og starte forfra på nul. Han var derfor ikke inviteret med til mødet. Det er ikke mig, der er Mogens Haugaard Nielsen, som har meldt afbud til flertalsgruppen, svarer Steen S. Hansen.
– Hvis man ikke møder op til semifinalen, kan man ikke forvente at spille i finalen. Det er sådan, når man laver budgetforhandlinger. Politik er for dem, der er til stede, siger Steen S. Hansen til TV Øst, der yderligere uddyber:
– Mogens Haugaard Nielsen fremsatte sine krav skriftligt, og det er uhørt. Det gør man ikke. Budgettet er årets vigtige politiske opgave at få igennem.
Borgmesteren: Ren gavebod
Ifølge det nye budget holdes skatten og grundskylden i ro, men der er alligevel blevet plads til en række velfærdsforbedringer, herunder flere pædagoger i daginstitutionerne, hyppigere rengøring hos de ældre og mere forberedelsestid til lærerene på kommunens folkeskoler. Forliget indeholder også besparelser i den kommunale forvaltning.
Han kalder det nye budget for en ren gavebod med et overforbrug, som kommer til at ramme borgerne og især administrationen i Stevns Kommune.
– Vi har i lang tid kæmpet med at få sagsbehandlingstider og svarfrister til borgerne ned, men med de udefinerede rammebesparelser, som nu ligger, bliver vi sat rigtig meget tilbage, siger borgmesteren til TV Øst.
Den socialdemokratiske spidskandidat er uenig med Mogens Haugaard Nielsen, om at det fremlagte budget skulle være en ren gavebod.
– Jeg har et notat fra direktionen, hvor de udtaler, at budgettet er fuldt forsvarligt, siger Steen S. Hansen til TV Øst.
Kommentarer