Fokus på ældre – og demens – på Stevns Bibliotekerne

I de kommende år bliver ældre en større del af befolkningen. Vi bliver nemlig generelt ældre end tidligere. Men – med alderen stiger også risikoen for at udvikle demens og udover det, så viser undersøgelser desværre også, at ensomheden blandt ældre er stigende.
Her kan biblioteket blandt andet byde ind med litteratur, musik, film og digitale medier – både for at udbrede viden om demens OG for at give ekstra indhold i en hverdag, der måske kan synes langsommelig og/eller ensom. Musik kan f.eks. ofte være med til at skabe kontakt til en dement person, få dem til at mindes gennem toner/sange mm – ligesom litteratur kan holde hjernen i gang, forøge vores viden og underholde os.
Vi giver altså ældre – og demens – særlig opmærksomhed her i foråret. Det gælder både med hensyn til indkøb af materialer – men også med arrangementer for alle, der ønsker at vide mere om demens og om, hvordan vi selv kan holde vores hjerner i form.
Bibliotekrne har lige nu to arrangementer klar til dig:
Kommunens demenskoordinator – Line Henriksen – besøger kommunens tre biblioteker og vil på bedste måde forsøge at besvare dine spørgsmål og være behjælpelig omkring emnet demens:
- Store Heddinge Bibliotek: Mandag den 19. marts kl. 16.00-17.00
- Hårlev Bibliotek: Mandag den 23. april kl. 16.00-17.00
- Strøby Egede Bibliotek: Mandag den 7/5 kl. 16.00-17.00
Det er ganske uforpligtende at komme og få en snak – biblioteket giver en kop kaffe.
Foredraget ‘Hvem har en hjernestarter liggende’ med hjerneforsker Troels W. Kjær Mandag den 14. maj klokken 19.00 til 20.30 på Mødestedet ved Hårlev Bibliotek.
- Kan du forbedre din hukommelse?
- Hvordan får du hjernen op i gear?
- Og hvad med demens?
Alt dette giver hjerneforskeren Troels W. Kjær dig svar på. Han giver dig også gode råd og konkrete værktøjer til at forbedre din opmærksomhed.
Billetter koster 50 kroner og kan købes fra den 16. april.
Kommentarer