Helikopterrundture fra truckerstævnet i pinsen

Lyderslev: Der er flere nyheder på truckerstævnet der afholdes i Lyderslev i pinsen
I pinsen kan man komme til at se det sydlige Stevns og Stevns Klint fra en helikopter. Rundturene på enten fem eller ti minutter foregår fra Stevns Truckerstævne og Kræmmermarked i Lyderslev. Prisen er henholdsvis 350 kroner og 675 kroner per person.
Læs også: Stevns Truckerstævne afholdes i pinsen
En anden nyhed i år er traktortrækket 2. pinsedag, med Faxetræk som arrangør. Trækket starter klokken og der køres til klokken 16,00 og der vil kørt med de mest pumpede traktorer på Sjælland og øerne. Der køres i klasse 1-4 og farmstock. Man kan tilmelde sig på faxetræk.dk.
Truckerstævnet, der afholdes på banerne ved klubhuset i Lyderslev, tiltrak sidste år over 200 lastbiler/truckere og mange af dem overnattede på pladsen. Truckere kan tilmelde sig til Truckerklubben Slinger på email: truckerklubbenslinger@live.dk
Hvis man har lyst til at være kræmmer kan man kontakte Lillian på telefon 5678 8758 eller e-mail: hemmingsvej@dlgtele.dk.
Ankers Tivoli Park står som vanligt for forlystelserne og de tre dage byder også i år på underholdning af forskellig art. Der er desuden gratis sildebord i det store telt om søndag for tredje år i træk.
På hjemmesiden www.stevnstruckerstaevneogkraemmermarked.dk vil der snart komme et program for 2014.
Der er gratis adgang men det koster 30 kroner at parkere.
Alt omkring stævnet arrangeres af frivillige. Overskuddet går til ungdomsarbejdet i Sydstevns Gymnastik og Idrætsforening.
Stevns Truckerstævne og Kræmmermarked 2014 afholdes i dagene lørdag den 7. juni, pinsedag søndag den 8. juni og 2. pinsedag mandag den 9. juni 2014.
Kommentarer