Hårlev

Høstudbyttet på Østsjælland er godt i år

Hårlev: Sidste år druknede store landbrugsarealer i sensommerens massive regnvejr, mens høsten i år stort set forløber problemfrit i disse solskinsdage

Høstudbyttet på Østsjælland ligger generelt meget tilfredsstillende. Det skriver Effektivt Landbrug.

-Det er ren fornøjelse at køre i år – især i forhold til sidste års druknede høst, siger Finn Jakobsen, som er forvalter hos gårdejer Jan Nielsen, Hårlev syd for Køge på Sjælland til Effektivt Landbrug.

Her har de indtil nu har høstet rødsvingel, rajgræs, vinterraps og snart brødhveden, og mangler nu kun maltbyggen.

-Vi mangler endnu omkring 200 hektar, men holder vejret skulle vi være helt færdig med at høste om tre til fire dage. Og så går vi straks i gang med at så vinterraps i næste uge, afslutter han.

Kommentarer