Jeg stemmer på… Ja – hvem skal man stemme på?

Joergen-Gregersen-Stevnslis

Debat: Jeg har netop set duellen mellem Helle Thorning og Lars Løkke i TV og kan sådan set godt forstå, hvis der skulle være en enkelt eller to som allerede er trætte af ’Valgkampen’.

Indsendt af ny-radikale Jørgen Gregersen, Grusbakken i Valløby.

Det gik mest ud på, hvem som kunne nedgøre den anden mest muligt. Kloge folk har sikkert rådgivet dem om den strategi og det virker måske. Det ser vi den 18. juni efter klokken 20.00.

Personligt vil jeg stemme på Zenia Stampe fra Radikale Venstre velvidende, at hun kan være en rigtig ’havgasse’ der siger tingene lige ud og måske netop derfor.

Jeg er ikke enige i alle Zenia Stampes synspunkter, men hendes mod til, at gå mod strømmen og gå ind i sager som ingen andre vil røre ved tiltaler mig. Hun siger tingene ligeud uden hjælp af diverse spindoktorer og for det meste er jeg enig med hende.

Personlig har jeg valgt, at blive Radikal fordi jeg synes, at de måske ikke stiller de mest populære forslag, men fordi jeg synes, at jeg her har fundet den mest oprigtige balance mellem social ansvarlighed og økonomisk ansvarlighed. Jeg har hørt nogen sige, at det er to modsætninger, men JEG synes de er hinandens forudsætninger.

Når du er blevet træt af al den mudderkastning, som lige nu foregår så prøv lige, at tænke på hvilket parti der tør tale om de opgaver, der ligger efter den 2020 plan som næsten alle partier kun taler om.

Jeg ved det er groft sagt, men hvis man vil være med til at lede en nation, skal man være fremsynet og se mere en fire år ud i fremtiden.

Det mener jeg Radikale Venstre er – og med en personlig stemme på Zenia Stampe – er du sikker på en stemme som sikre den sociale ligevægt – så derfor:

Stem personligt på Zenia Stampe på liste B.

Kommentarer