Johnny Kofoed Andersen landet i Rio de Janeiro

Hårlev: 55-årige Johnny Kofoed Andersen tog fredag afsted til sit tredje Paralympiske Lege i Rio de Janeiro.
Johnny Kofoed Andersen deltog ved de Paralympiske Lege i Athen og fik en bronze-medalje om halsen. Han deltog også i Beijing i 2008, og nu er han så klar til at forsvare de rød-hvide farver igen i Rio de Janeiro, skriver Dagbladet Stevns.
Læs også: Johnny K. Andersen fra Hårlev til Paralympiske Lege
Johnny Kofoed Andersen deltager i stående 10 meter luftgevær samt liggende 10 meter luftgevær, og har trænet intenst hver dag i tiden op til OL. Han træner til daglig i Næstved Skytteforening.
Han har boet på Elkærvej i trekanten mellem Barup, Arnøje og Hellested ved Hårlev siden 2006, hvor han købte en gammel ejendom, som han har renoveret.
De Paralympiske Lege starter den 07. september, når åbningsceremonien sættes i gang på Maracanã Stadion i Rio de Janeiro.
Kommentarer