Kim Leine holder et gratis foredrag i Hårlev

Hårlev: Stevns Bibliotekerne og Hårlev Kirke inviterer til et gratis foredrag med succesforfatteren Kim Leine, i Hårlev
Onsdag den 19. november klokken 19 kommer succesforfatteren forfatteren Kim Leine på besøg i Hårlev Kirkes konfirmandstue. Han vil fortælle om den anmelderroste bog ”Profeterne i Evighedsfjorden”, der blandt andet vandt boghandlernes pris De gyldne laurbær i 2012.
”Profeterne i Evighedsfjorden” er en stort anlagt historisk roman om Grønland. Romanens hovedperson, den unge norsk-danske præst Morten Falck rejser i 1787 til Sukkertoppen i Grønland for at missionere. Mange voldsomme oplevelser venter ham, og efterhånden begynder han at tvivle både om sig selv og sit virke.
Billetterne er gratis og kan afhentes på alle kommunens tre biblioteker fra fredag den 31. oktober.
Foredraget er støttet af Statens Kunstfond.
Foredraget foregår onsdag den 19. november klokken 19 til 21 i Hårlev Kirkes konfirmandstue, Hårlev Kirkevej 1.
Kim Leine Rasmussen blev født i Telemark i Norge i 1961, og flyttede til Danmark som 17-årig, hvor han blev uddannet sygeplejerske. Siden flyttede han til Grønland, hvor han boede i 15 år. I 2004 vendte han tilbage til Danmark og debuterede med romanen «Kalak» i 2007.
For romanen Profeterne i Evighedsfjorden om den norskfødte missionær Morten Falck i Grønland fik hanDe Gyldne Laurbær, Bodil og Jørgen Munch-Christensens debutantpris samt Nordisk Råds Litteraturpris.
Hans bøger er oversat til norsk, svensk, islandsk, finsk, tysk, hollandsk, fransk, ungarsk, rumænsk, tjekkisk, estisk, spansk, italiensk og engelsk.
kilde: da.wikipedia.org
Kommentarer