Kloaktilslutning på afbetaling

Stevns: Bestyrelsen for Stevns Forsyning har på et møde i fredags besluttet hvordan betingelserne for den nye afdragsordning skal være
Bestyrelsen for Stevns Forsyning tilbyder fremover i særlige tilfælde en afbetalingsordning til betaling af kloaktilslutningsbidrag.
En eventuel afdragsordning vil kun blive ydet, efter der er foretaget en konkret vurdering i hvert enkelt tilfælde. En af betingelserne for at opnå en afbetalingsordning er at alle andre muligheder for finansiering skal være udtømte.
Læs også: Stevns Forsyning tilbyder afdragsordning
Stevns Forsyning vil opkræve en rente på 12 procent plus nationalbankens officielle udlånsrente per 1. januar det pågældende år. Løbetiden vil maksimalt være på 6 år hvilket betyder at ydelsen per måned i øjeblikket beløber sig til 709 kroner. Det skriver Dagbladet.
– 12 procent kan virke af meget i denne tid, men vi har undersøgt, hvad forskellige banker tager, når de skal låne penge ud til kunder, der ikke kan stille en stor sikkerhed. Og derfor er vi landet på 12 procent, der svarer nogenlunde til bankernes niveau, siger Flemming Petersen fra Stevns Forsyning til Dagbladet.
Kommentarer