Samfund

’Den lille stevnsbo’: Undren – forudsætning for forandring

Sejer Folke, Anne Milø (står for stregen i ’den lille stevnsbo’) og Lene Vestergård

Siden marts har ’den lille stevnsbo’ undret sig i Stevnsbladet over store og små problematikker, som folk møder i dagligdagen.

I dag afslørede Enhedslisten Stevns, at de står bag ‘Stevnerier’, at de har givet liv til den lille undrende stevnsbo med den røde kasket.

– Undren er en forudsætning for bevægelse og forandring af måder, vi har indrettet os på, siger Enhedslistens kontaktperson Sejer Folke og fortsætter:

– Det er lettere at møde hinanden på tværs af politiske holdninger i undren end med færdige politiske løsninger.

’Den lille stevnsbo’ har ført til, at undren er blevet luftet, også udenfor Enhedslistens medlemskreds. Det har blandt andet været indlæg på ’den lille stevnsbos’ facebook-side, som siden er havnet i den ugentlige annonce ’Stevnerier’.

– Det var egentlig det, vi rigtig gerne ville – lade undren over tingenes tilstand være indledningen til valgkampen, udtaler Lene Vestergård, der ligesom Sejer Folke er kandidat til kommunalvalget.

Den røde kasket vil nu være at finde udenfor spalterne i Stevnsbladet. Enhedslistens kandidater vil i valgkampen bære den undrende stevnsbos kendetegn.

Enhedslisten håber, at den stevnske befolkning til stadighed vil undre sig og dele deres undren med hinanden. Og altså også meget gerne med Enhedslisten.

Kommentarer