Rødvig

Madmarked på Fiskerihavnen i Rødvig

stevns_foedevarenetvaerk3

Rødvig: Stevns Fødevarenetværk afholder madmarked på Fiskerihavnen i Rødvig på lørdag

Lørdag den 2. august afholder Stevns Turistbureau og Stevns Fødevarenetværk Madmarked på Fiskerihavnen i Rødvig.

Dagen bruges om optakt til en spændende maduge med stevnske madoplevelser på de stevnske restauranter. Madugen kickstartes med et udvalg af lokale råvarer der sætter den gode smag i fokus. De stevnske restauranter inviterer indenfor til nye, spændende madoplevelser, hvor der hovedsagelig er anvendt lokale, stevnske råvarer.

Dejlige, søde jordbær og hindbær, gransirup, nordisk hummus, råsyltede gulerødder med ingefær, tomatkompot, marmelader, vilde urter, æblemost, urtesalt, honning, klintelaks samt friske og røgede fisk er blot nogle af de dejlige lokale produkter man kan finde på madmarkedet.

Derudover er der fiskeauktion klokken 15 og det sociale værested Café Stevnen kommer med en loppebod. Freddy Blak fortæller om sin passion for whisky og der bliver mulighed for at se på lokal kunst.

Børnene kan prøve at ”klappe en fisk” samt lære at filettere, grille og spise fisk sammen med en naturvejleder.

Brochure fås på Stevns turistbureau. Man kan se mere på Stevns Turistbureaus hjemmeside www.visitstevns.dk.

Madmarkedet foregår lørdag den 2. august fra klokken 10.00 til 16.00 på Fiskerihavnen i Rødvig.

Madugen – Stevnske madoplevelser på stevnske restauranter – varer fra den 2. til den 9. august.

De deltagende restauranter er Lokal Kærlighed, Rødvig Kro- og Badehotel, Restaurant Harmonien, Traktørstedet Gjorslev Bøgeskov, Traktørstedet Højeruplund, Café Algade og Restaurant Lanterna.

Kommentarer