Rødvig

Nathejk på Stevns slog alle rekorder

Rødvig: Det årligt tilbagevendende spejderløb, Nathejk blev afviklet i weekenden med start i Rødvig og mål i Haslev

Temaet for årets Nathejk var “1963 – russerne kommer!

Tæt på 800 spejdere mødte til check ind på Rødvig Station og gik efterfølgende til to store oplevelser og militær træning i Boesdal Kalkbrud og på Stevnsfortet.

Derefter blev de sendt ud i natten, hvor de skulle finde en række chekpoints og kæmpe sig gennem fjendens linjer mod mål i Haslev. Patruljerne skulle smugle genstande gennem løbet uden at blive fanget af banditterne/seniorerne.

Løbet slog i år massiv deltagerrekord. Der deltog godt 600 spejdere i alderen 12-17 år fordelt på 135 patruljer, hvilket var 40 mere end sidste år, samt cirka 120 ældre spejdere, de såkaldte seniorer.

Nathejk er et benhårdt løb, og et massivt regnvejr hele lørdag morgen satte sit tydelige præg på årets løb. Natten til søndag var temperaturen nede på 7 grader, og en frisk vind var med til at gøre vejrforholdene interessante. Mange udgik på grund af udmattelse eller småskader, men 95 seje patruljer kæmpede sig gennem løbet frem til målet på Sofiendalsskolen i Haslev, med seniorerne lige i hælene.

Tre patruljer sneg sig hele vejen gennem løbet inden for tidsfristerne uden at blive fanget, og modtog derfor Nathejks eftertragtede sorte mærker. Det er første gang, at spejderpatruljer modtager mærket, siden det blev indført for tre år siden.

Nathejk blev startet i 1986, FNs flygtningeår, for at vise spejderne, hvad flygtninge gennemgår på deres vej til et bedre liv.

Nathejk er en blanding af hejk og natløb for tropsspejdere og seniorer. Det er godt at kunne snige sig afsted om natten og gemme sig i krattet. Arrangementet varer 36 timer og er på 35-50 km. og tilrettelagt så det er bedst at snige sig ad små veje om natten.

Kommentarer