Hårlev

Østsjællands Biavlerforening bidrog til Aktiv Sommer

biavler1

Hårlev: Østsjællands Biavlerforening var tirsdag vært for Aktiv Sommer for skolebørn fra Stevns. 

Tirsdag den 14. juli var Østsjællands Biavlerforening vært for Aktiv Sommer for skolebørn fra Stevns.

Børnene fik bidragter på og kom ud og så bierne i et bistade og lærte om de forskellige bier i bifamilien: Dronningen, dronerne – hanbierne, som snart må se sig forvist fra bifamilierne, når sommeren slutter og så alle arbejdsbierne. Både de aktive og de, som blot var et lille larve eller et endnu mindre æg.

De, som var heldige at se dronningen, selv om der kun er en blandt cirka 50.000 bier i hver bifamilie kunne også se, at dronningerne er farvemærket på ryggen, så man kan aldersbestemme dem. Hver årgang sin farve.

På billederne lytter børnene meget interesseret, mens Finn Helbo fra Østsjællands Biavlerforening viste, hvordan man farvemærker dronningen.

I forbindelse med besøget hos bierne, var børnene med til at hente honningtavler op, som de efterfølgende var med til at slynge.

Så var det tid at lave lys af bivoks og endelig skulle der laves pandekager på bål.

Dagen sluttede med, at alle spiste pandekager med friskslyngede honning udenfor i det dejlige solskinsvejr.

Fotos: Charlotte Seierø

Kommentarer