Hårlev

Peter Schnohr gæster Hotherhaven på tirsdag

peter_schnohr

Hårlev: Hjerteforeningen inviterer til foredrag med den kendte hjerte læge Peter Schnohr

Tirsdag den 22. oktober inviterer Hjerteforeningen inviterer til foredrag med hjertelægen Peter Schnohr på Plejecentret Hotherhaven. Den kendte læge vil tale om »Forebyggelse af hjertesygdomme – med vægt på motion og kolesterolbehandling«.

Peter Schnohr, hjertelæge og manden bag Eremitageløbet, er i dag 70 år, men løber stadig to gange om ugen en tur rundt om Søerne i København. Med den store befolkningsundersøgelse, Østerbroundersøgelsen, har han og teamet bag vist, at jogging forlænger livet.

Der er gratis adgang til foredraget og alle er velkomne.

Af hensyn til plads og traktementet, der består af kaffe eller te med mere, beder hjerteforeningen om tilmelding senest lørdag den 19. oktober til Kenny Hammer fra Stevns Lokalkomité på telefon 5695 2975.

Tilmelding via e-mail kan sendes til: stevnslokalkomite@gmail.com med oplysning om navn, telefon nummer og antal deltagere.

Foredraget foregår tirsdag den 22. oktober klokken 19.00 i kantinen på Plejecentret Hotherhaven, Præstemarken 76, 4652 Hårlev

Peter Schnohr, der er født i 1941, er tidligere topatlet, nu idrætsleder og læge. Han tog lægevidenskabelig embedseksamen fra Københavns Universitet i 1968. Han blev speciallæge i intern medicin i 1980 og 1984 speciallæge i hjertesygdomme. Han har haft egen klinik i København siden 1980 og sidder i ledelsen af Østerbroundersøgelsen siden 1976. Han tog sin doktordisputats 2009 med materiale baseret på undersøgelsen.

Schnohr var sammen med Svend Carlsen og Richard Larsen i 1969 initiativtager til Eremitageløbet og er stadig med i løbsledelsen.

Kilde Wikipedia.org

Kommentarer