Progressiv rock fra slut 60’erne i Spilledåsen

young_flowers

Store Heddinge: Det første progressive danske rockband, Young Flowers spiller i Spilledåsen på onsdag.

Onsdag den 6. april klokken 20.00 inviterer Kulturforeningen Spilledåsen til koncert med Young Flowers med Stig Møller som gæstesolist.

Young Flowers introducerede som de første den progressive rockmusik i Danmark i slutningen af1960-erne. Ligesom Cream gjorde det i England og Mountain, Blue Cheer og andre gjorde det i USA.

Young Flowers spillede højere med store Marshall anlæg og dobbelt trommesæt. Og lange syrede guitarsoli var lyden i slut-tresserne på den progressive (hippie)scene.

Bandet kan nu genopleves med den mest mulige originale besætning. Det var den legendariske trommeslager Ken Gudman, der startede Young Flowers. Han er desværre ikke iblandt os længere, men skæbnen har villet at en lige så legendarisk trommeslager, Søren Berlev fra Gasolin har slået til, sat sig bag tønderne og banker i dag trommer i det gendannede Young Flowers. På psykodelisk guitar er det som dengang Peer Frost, der de mellemliggende år har spillet med blandt andre Savage Rose. Det er også – som dengang – Peter Ingemann, der synger sangene og spiller bassen. Ingemann har også i de mellemliggende år været aktiv med Skousen/Ingemann, i Røde Mor og i 1980-erne i Kim Larsen og Bellami.

Prisen for medlemmer er 200 kroner, øvrige skal af med 225 kroner.

Man kan købe billetter via Kulturforeningen Spilledåsen’s hjemmeside samt hos Kop & Kande, Store heddinge eller Staxen Boghandel, Hårlev.

Kommentarer