Hårlev

Randi Hansen fortæller om Å-dalen tirsdag

Foreningen ’Tryggevælde- og Stevns Ådals Bevarelse’ inviterer til foredrag og generalforsamling på Mødestedet i Hårlev

Tirsdag den 28. marts klokken 19.30 afholder foreningen ’Tryggevælde- og Stevns Ådals Bevarelse’ ordinær generalforsamling på Mødestedet, Bredgade1 i Hårlev.

Aftenen indledes med et foredrag af Randi Hansen: Oplevelser i og med naturen på kanten af Tryggevælde Ådal gennem et langt liv.

Det bliver en aften om naturen i ådalen og de mange ændringer, der er sket i de sidste godt 50 år. Randi er meget naturinteresseret og har fulgt begivenhederne omkring ådalen tæt. Randi vil fortælle om ådalen før og de mange fugle og planter, der nød godt af afgræsningen.

Randi Hansen flyttede i 1964 ud til et af de huse i Valløby, som ligger lige ned til Tryggevælde Ådal. Det var den gang, der stadig gik køer på græs ude i engene.

Randi Hansen var med i den gruppe, der for over 20 år siden lavede det store forarbejde og tog initiativ til dannelsen af Tryggevælde- og Stevns Ådals Bevarelse. Randi har fulgt foreningen og dens arbejde tæt i de mange år.

Hun berette om de mange naturoplevelser, hun har haft nede ved ådalen. Om tårnfalkene i kassen på huset og minkene, der luskede rundt. Om oversvømmelser og tilgroning og arbejdet med at få fornyet afgræsning af engene nedenfor Vallø. Og rigtig meget andet.

Randi har også i mange år været medlem af foreningen Natur Øst og vil fortælle lidt om foreningen og de ture, som den arrangerer for medlemmer til andre områder, der byder på store naturoplevelser.

Der er sket meget i og omkring Tryggevælde Ådal i de forløbne 50 år og lidt til, så det er mange interessante og sjove historier, som vil blive fortalt.

Alle er velkomne til at deltage i foredraget, der er gratis for foreningens medlemmer. Pris for ikke-medlemmer er 25 kroner.

Efter foredraget afholdes den ordinære generalforsamling. Man er også velkommen til at blive til generalforsamlingen, men det er kun foreningens medlemmer, der har stemmeret.

Kommentarer