RenoNorden monterer TAG’s på affaldsbeholderne

Stevns Kommune: RenoNorden begyndte monteringen af TAG’s for to uger siden, og arbejdet vil fortsætte de næste 5-6 uger
Fire montører fra RenoNorden kører rundt i Stevns Kommune og montere TAG’s og adresseetiketter på alle private affaldsbeholdere.
Du kan derfor opleve at der render en mand, iført gul vest, rundt i din indkørsel eller have, og leder efter dine affaldsbeholdere.
Hører du til en af dem, der kører din beholder frem fra gemmerne når den skal tømmes, må du meget gerne stille beholderne et synligt sted de næste uger. Du kan se at montagen er udført, når beholderen er forsynet med en adresselabel.
Taggen indeholder information om, hvilken adresse beholderen tilhører og aflæses på skraldebilen, når den tømmes. Det minimerer risikoen for at en spand glemmes. Adresseetiketten sikrer at beholderen køres tilbage til den husstand den tilhører, så der i systemet registreres tømning på den rigtige adresse.
Kommentarer