Sømandshjem Bethel kommer til Rødvig

Det sejlende sømandshjem Bethel kommer til Rødvig tirsdag den 12. juni – lørdag den 16. juni, hvor der er ”åbent skib” fra kl. 10-21. Skibet er på vej rundt i Danmark på sommertogt.
Alle er velkomne til at komme ombord og se eller gense skibet, få en kop kaffe og en snak. Besætningen, der består af sømandsmissionærer og frivillige, har tiden til at snakke og nyder at være værter! Derfor tag familien og vennerne med og kom på besøg!
Hver sommer under togtet når besætningen at tale med rigtig mange, og ofte bliver en sømandsmissionær betroet et og andet en sen sommeraften. Måske fordi der ombord er en uhøjtidelig tone og en afslappet humor. Her er ret højt til loftet!
Fra Søværnet
Bethel hed oprindelig Romsø Y302, og skibet blev søsat den 31. maj 1969. Y-kutterne var Flådens skibe, og der blev bygget i alt ni enheder på Svendborg Skibsværft i perioden 1969-1973. Skibene havde oprindeligt to 20 mm maskinkanoner, som efterfølgende blev udskiftet med to 12,7 mm tunge maskingeværer. De var designet til farvandsovervågning og søredning i de danske farvande.
Men Y 302 udgik af Søværnets tjeneste den 21. marts 2007, hvor det blev købt af Sømandsmissionen. Så efter mange års aktiv tjeneste i Søværnet fortsatte skibet med at sejle – men nu med et ganske andet formål – at være et sejlende sømandshjem.
Det er siden blevet løbende restaureret – det er i god stand og i store træk holdt tro mod sin historie.
Velkommen ombord.
Følg Sømandsmissionen på facebook eller www.somandsmissionen.dk
Kommentarer