Strøby Egede

Ungdomsskolens Islandstur ramt af uvejr

island_ungdomsskole_2

Stevns Kommune: Et voldsomt uvejr betød at ungdomsskolens hold ikke kom på hvalsafari

Stevns Kommunes Ungdomsskole har sendt et hold unge mennesker på en tur til Færøerne og Island. De sender rejseberetninger hjem i løbet af turen. Her kommer tredje del af rejseberetningen.

Fredag den 4. juli var der dømt tidlig vækning om morgenen. Første punkt efter morgenmaden var ridning på islandske heste. Dette er en enestående oplevelse, som man ikke må snyde sig selv for, når man er på disse kanter. Ridningen foregik i et lavaterræn dannet efter et vulkanudbrud for cirka 500 år siden. Vi var heldige at den ældre mand, som vi lejede hestene af, ikke var fedtet med at fortælle om terrænet og området, som vi red i. Han var pensioneret gymnasielærer og havde blandt andet undervist på et gymnasium i Ålborg i en periode. Det er altid spændende at møde mennesker som lever fuldt ud for noget. Denne mand levede fuldt ud for sine heste og den kultur, som han var en del af. Een af de slags oplevelser der taler til alle, uanset alder, nationalitet eller øvrige interesser.

Efter ridningen gik turen til Krafla kraftværket. Dette kraftværk udvinder den energi som den “levende” undergrund producerer. Selv om der er godt gang i kraftværket er det dog aldrig lykkedes at kontrollere undergrundens helt. Det er eet af de steder hvor naturens kræfter stadig er stærkere end mennesket. Godt at blive mindet om det engang imellem i vores fortravlede verden.

I kraftværkets gæstecenter så vi nogle filmklip om hvordan den europæiske og den amerikanske kontinentalsokkel “gned” mod hinanden. Det var dette der forårsagede den kraftige aktivitet i undergrunden. Et lille stykke fra kraftværket ligger der en udslukt vulkan. Denne er i dag fyldt med vand. Normalt er det muligt at gå rundt om krateret. Dette var dog ikke muligt denne dag, da der var alt for mudret til at man kunne gå på vulkankeglen.

Læs også: Ungdomsskolens hold er ankommet til Island

I nærheden af kraftværket ligger også de berømte svovlkilder. Allerede på lang afstand kan man fornemme lugten. Ikke nogen speciel rar duft. Det lugter nemlig som rådne æg. På trods af dette var det en oplevelse at se de “bloppende” mudderhuller hvorfra dampen stod i en tæt tåge. Så måtte man tage den ubehagelige duft med godt humør.

Næste punkt var et sted hvor man kunne opleve en lang revne i jordskorpen. Dette er sket som følge af de føromtalte gnidninger mellem de 2 kontinentalsokler. Det er her at man kan stå med det ene ben i Europa og det andet i Amerika. Det var også muligt at kravle i nogle huler under jordskorpen. I bunden af disse huler var der meget varmt vand.

Efter aftensmaden var stemningen til endnu et besøg i den varme kilde. Ligesom aftenen før lå holdet og gassede sig i næsten 5 timer. Lige indtil vi blev smidt ud, da stedet lukkede.

Lørdag den 5. juli startede meget barsk. En kraftig storm og en vedvarende kraftig regn (nærmest skybrud) skyllede hen over det nordlige Island. Hele vores Camp var på det nærmeste oversvømmet. Vi fik hurtigt flyttet vores bagage i sikkerhed og forlod campen i god ro og orden, trods de kaotiske forhold. Det viste sig at der havde været uvejr i hele området med snestorm i højderne med videre. Holdet blev fragtet til et forsamlingshus, hvor vi kom til hægterne og hyggede os.

Dagens planlagte aktivitet, som var hval safari ved Husavik, måtte droppes. Skibene sejlede ikke grundet det ekstremt dårlige vejr. I stedet brugte holdet dagen og aftenen på social hygge, kortspil og andre fornøjeligt aktiviteter.

Efter en god nats søvn drog holdet igen på farten søndag den 6. juli. Første punkt på dagsordenen var (endnu) et forsøg på at komme på hvalsafari. Vi kørte derfor til Husavik, hvorfra man kan opleve denne aktivitet. Afgangene de to foregående dage var blevet aflyst, grundet det ekstremt dårlige vejr. Folkene på kajen oplyste os om, at man ville forsøge at gennemføre sejladserne i løbet af dagen. De var dog så fair at fortælle os andet var spild af penge, idet sigten var meget dårlig og søen temmelig urolig. Efter en kort vurdering blev den vanskelige beslutning taget. Den gik ud på at gennemføre den lange køretur til Reykjavik som dagkørsel i stedet for natkørsel.

Da vi ankom til udkanten af Reykjavik gik jagten på at finde en campingplads ind. Der viste sig dog et særdeles brugbart alternativ. Nemlig en bed and breakfast der havde stor forståelse for en fattig gruppe unge mennesker. Efter en kort forhandling gik aftalen hjem til alles store tilfredshed. Inden længe var gruppen indkvarteret i værelser som var det rene luksus i forhold til hvad vi tidligere var blevet præsenteret for. Mark og Karstens diner transportable gik i aktion. Inden længe duftede køkkenet af dejlige dufte. Menuen stod på ris, tun garneret med en pragtfuld hummersuppe og en sursød sauce. Der blev gået til stålet, så inden længe var der udsolgt. Alle fik dog rigeligt af de liflige retter. Ved ellevetiden var der dømt ro på stedet.

Dette er et læsertip. Du kan også sende billeder eller informationer til os via mail til: tip@stevns.nu

Kommentarer