Stevns Kommune har kun to kvinder i byrådet

Stevns Kommune l igger på en absolut sidste plads når det gælder kvinder i byrådet
Der er kun to kvinder i kommunalbestyrelsen i Stevns Kommune. Der er 19 byrådsmedlemmer i alt og de to kvinder udgør dermed 10,5 procent af det samlede byråd.
Det bringer Stevns Kommune på en absolut bundplacering som nummer 98 ud af landets 98 kommuner. Det skriver Kvinderådet.
Faktisk ligger kun tre kommuner i vores region over landsgennemsnittet der, efter kommunalvalget i 2009, ligger på 31,8 procent.
Regionens højdespringere er Lejre Kommune med 10 ud af 25, hvilket svarer til 40 procent.
Faxe Kommune kommer ind på en delt 37. plads, med en tredjedel kvinder eller ni kvinder ud af i alt 27 byrødder. Højdespringeren i vores område er Køge kommune med 37 procent kvinder i byrådet, eller 10 ud af 27 byrødder.
I Ringsted kommune, der ligger på plads nummer 90, er der dobbelt så mange kvinder som i Stevns kommune, nemlig 4 ud af 21, hvilket svarer til 19 procent af byrødderne. I Slagelse er der syv kvinder ud af 31, hvilket svarer til 22,6 procent. I Sorø er der ligeledes syv kvindelige medlemmer af byrådet, der tæller i alt 25, hvilket svarer til 25 procent.
Næstved kommune kommer ind på plads nummer 59, med 9 kvinder ud af 31 i alt. Det svarer til 29 procent. I guldborgsund er der ligeledes ni kvinder, men byrådet er på 29, så det giver 31 procent. Byrådet i Lolland kommune har en tredjedel, med 10 ud af 31 medlemmer.
På listens førsteplads ligger Gentofte Kommune med 57,9 procent kvinder, eller 11 kvinder ud ag 19 i alt. Den eneste anden kommune hvor der er et flertal af kvinder i byrådet er Lyngby-Taarbæk Kommune med 11 kvinder ud af 21.
Se listen over alle kommunerne på kvinderaadet.dk
Kommentarer